Pierwsze urządzenia do prasowania pojawiły się w VIII w. podobno w Chinach i przypominały raczej mały rondelek wypełniony gorącymi węgielkami. Prasowanie takim żelazkiem było bardzo uciążliwe. Dopiero w XVIII w. do prasowania zaczęto używać kawałka żelaza z uchwytem, które rozgrzewano na piecu i nazwano to urządzenie żelazkiem. Trudno było utrzymać wysoką temperaturę, więc wymyślono nad stopką żelazka małe palenisko na węgiel drzewny. To rozwiązanie też nie było dobre, ponieważ iskry wypalały dziury w prasowanym materiale.
No i wtedy dopiero po pewnej zmianie konstrukcyjnej, powstało żelazko mające "duszę". Zamiast całości, rozgrzewano tylko metalowy wkład. (zdjęcie)
W okresie powojennym, kiedy jeszcze nie wszystkie wioski były zelektryfikowane, częste w użyciu były żelazka na węgiel drzewny. Były trochę lżejsze i wygodniejsze.(zdjęcie)
Pierwsze żelazko elektryczne datuje się na 1882 r. i od tej pory cały czas podlega licznym zmianom i ulepszeniom, dzięki czemu prasowanie stało się dzisiaj prawie przyjemnością.