10 października br. członkowie Akademii Szwedzkiej ogłosili, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymują Olga Tokarczuk oraz Peter Handke.
Dziś możemy zaktualizować listę polskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla:
- 1905 r., Henryk Sienkiewicz,
- 1924 r., Władysław Reymont,
- 1980 r., Czesław Miłosz,
- 1996 r., Wisława Szymborska,
- 2018 r., Olga Tokarczuk.
Akademia Szwedzka uzasadniła przyznanie nagrody Oldze Tokarczuk:
(...) za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną dokładnością oddaje przekraczanie granic jako formę istnienia.
Literacka Nagroda Nobla
Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla
Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Kietrzu, następnie psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka, jednak później zdecydowała się poświęcić pisarstwu. Pierwszą jej powieścią była „Podróż ludzi Księgi” (1993), a dwa lata później wydała „E.E.”. Rok 1996 przyniósł jej sporą popularność dzięki publikacji „Prawiek i inne czasy”. Pozycję jednej z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich pisarek ugruntowało wydanie w 1998 roku „Domu dziennego, domu nocnego” – pierwszej w Polsce powieści elektronicznej udostępnionej czytelnikom przez internet.
Kolejne lata niosły ze sobą następne sukcesy literackie. Takie książki, jak „Bieguni” (2007), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009) i „Księgi Jakubowe”, także za granicą ugruntowały jej status pisarki, która opowiadając o peryferiach i niedopowiedzeniach, trafnie konstatuje bolączki współczesności. Za powieść „Bieguni” („Flights”) otrzymała The Man Booker International Prize 2018, rok później nominację za „Prowadź swój pług przez kości umarłych” („Drive Your Plow Over the Bones of the Dead”). W lipcu 2019 roku wraz z tłumaczką otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon za najlepszą książkę przełożoną na język francuski (za „Księgi Jakubowe”).