Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania było „Wesele ” Stanisława Wyspiańskiego. Biblioteka i Ośrodek Animacji Gminy Trzyciąż już po raz trzeci zorganizowała akcję czytania w Imbramowicach. Ideą Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. „Wesele” stanowi najważniejszy małopolski dramat. Dzieło ma charakter symboliczny, tytułowe wesele posłużyło Wyspiańskiemu jako pretekst do poruszenia najważniejszych spraw narodowych.
Narodowe czytanie rozpoczęto o godz. 13.00 projekcją filmu „Wesele” w „Białym Domku” – Izbie regionalnej, przygotowaną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Imbramowic „Dłubnia u źródeł”.
Następnie ok. godz.15.00 przybyła młodzież gimnazjalna ze szkół z Jangrota i Suchej. Utworzony został barwny korowód weselny z Parą Młodą na czele. Uczestnicy Narodowego Czytania prezentowali się w strojach krakowskich nadając wyjątkowego charakteru.
Przy dźwiękach muzyki weselnej,przy akompaniamencie akordeonu w wykonaniu Przemysława Żaby z Jangrota, zebrani wyruszyli do zabytkowego Spichlerza przy klasztorze ss. norbertanek w Imbramowicach. Po przekroczeniu wejściowych wrót zabytku wszystkich zachwyciło wnętrze z zabytkowymi drewnianymi stragażami, kamienno-ceglanym murem z owalnymi okienkami. Panujący we wnętrzu lekki chłód był zbawienny, wszak pogoda była upalna. Piękne dekoracje z motywami ludowymi, stołem weselnym, kwiatami dodawały wyjątkowego uroku a wystawa kołaczy weselnych upieczonych przez mieszkanki Imbramowic, Trzyciąża, Lgoty, Podchybia przyciągały wyglądem i zapachem wprowadzając zebranych w weselny nastrój. O godz. 16.00 młodzież z Jangrota przedstawiła prezentację multimedialną twórczości Stanisława Wyspiańskiego i genezę utworu „Wesele”.Następnie przystąpiła do czytania dramatu z podziałem na role. Później taniec chocholi zaprezentowali uczniowie z Suchej, po czym rozpoczęli czytanie dalszych fragmentów „Wesela”.
Oprócz uczniów do czytania włączyli się mieszkańcy Imbramowic. Dziękując szkołom i uczestnikom konkursu na kołacz weselny wręczone zostały nagrody książkowe – „Wesele” St. Wyspiańskiego opatrzone okolicznościową pieczęcią otrzymaną od Prezydenta RP.
Na zakończenie odbyła się degustacja weselnych kołaczy, których staropolski smak okazał się wyśmienity.
Dziękujemy za współpracę przy organizacji narodowego Czytania Szkołom w Jangrocie i Suchej z opiekunkami, Stowarzyszeniu „Dłubnia u Źródeł”, klasztorowi ss. Norbertanek z kapelanem konwentu. Do zobaczenia za rok.