Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury kolejny raz podjęły działania mające na celu mobilizowanie dzieci i młodzieży do zainteresowania się dziejami Polski. Okazją ku temu były obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Oddać hołd tym, którzy na ołtarzu sprawy narodowej przelewali krew i oddawali życie, w przededniu święta, pomogli uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Trzyciążu. Odświętnie ubrani, z biało-czerwonymi kotylionami prezentowali się elegancko i szykownie. Uczniowie trzeciej klasy tejże szkoły, pod opieką i czujnym okiem wychowawczyni, Pani Sabiny Kościółek, przygotowali wzruszającą prezentację, ukazującą stopniowy proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę. Wierność, patriotyzm, obowiązkowość czy wrażliwość ustami młodzieży zostały wypowiedziane niezwykle sugestywnie. Na zakończenie prezentacji, wszyscy obecni w bibliotece, odśpiewali wspólnie 4-zwrotkowy (kto z nas zna wszystkie cztery zwrotki?) hymn narodowy.
Pani dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Ewa Dróżdż wraz z pracownicą biblioteki rozmawiały z uczniami o niepodległości, symbolach narodowych, historii i patriotyzmie.
Tematy takie jak: co to jest Narodowe Święto Niepodległości, dlaczego obchodzimy je 11 listopada, co wydarzyło się zanim Polska odzyskała niepodległość, co to znaczy być patriotą, które dla niejednego dorosłego są trudnie, naszym młodym gościom nie sprawiły żadnego kłopotu. Zasypali nas faktami i datami.
Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem ich wiedzy, zaangażowania i aktywności, czemu dałyśmy wyraz przekazując drobne upominki.
Dzięki udziałowi w Projekcie „Młodzież pamięta”, każdy z uczestników spotkania otrzymał dodatkowo śpiewnik pieśni patriotycznych z wkładką tematyczną, w której zaprezentowane zostały sylwetki ośmiu wybitnych postaci związanych z Małopolską, biało-czerwone chorągiewki, naklejki oraz materiały informacyjno - edukacyjne dotyczące zasad i dobrych praktyk godnego postępowania wobec polskich symboli państwowych.
Po wspólnej lekcji historii wszyscy obecni, wraz z wójtem Gminy Trzyciąż, Romanem Żelaznym przeszli pod pomnik upamiętniający ofiary represji nazistowskich w Trzyciążu, gdzie zapalono znicz, będący symbolem pamięci o bohaterach walczących za wolność naszej ojczyzny.