1 czerwca, Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Trzyciąż zorganizowały dwa spotkania autorskie z pisarzem i podróżnikiem panem Marcinem Koziołem.
Pierwsze spotkanie dla uczniów klas I-IV odbyło się w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Trzyciążu i przebiegało pt. „Wombat Maksymilian – podróże, zwierzęta i przygody!”. Wombat Maksymilian – to seria nagradzanych powieści podróżniczych dla dzieci z elementami edukacyjnymi i interaktywnymi. Książki stanowiły punkt wyjścia i tło edukacyjne wyjątkowej podróży z uczniami, podczas której spotkali różne zwierzęta, w tym wombata, który jest nie tylko głównym bohaterem książki, ale również mało znanym przedstawicielem torbaczy. Uczestnicy spotkania poznali środowisko, tryb życia oraz sposób odżywiania się tego gatunku. Szczególne poruszenie wzbudziła informacja, że wombat załatwia się na kwadratowo. Być może nawet o tym nie wiedzieliście, bo wombaty żyją tak daleko, że i tak mało kto się nimi w naszej szerokości geograficznej interesuje. No i co to za temat: jaką kupę robi wombat? Okazuje się jednak, że kwestia jego odchodów jest naprawdę zagadkowa i nauka analizowała ją od dawna.
W trakcie godzinnej podróży uczniowie poznali także geografię i kulturę niezwykłego królestwa w Himalajach, jakim jest Bhutan. Tam właśnie rozgrywa się akcja pierwszej książki: „Wombat Maksymilian i Królestwo Grzmiącego Smoka”. Następnie wraz z wombatem odwiedzili sąsiedni Nepal, gdzie Wombat zawędrował w drugiej części pt. „Wombat Maksymilian i misja na dachu świata”. Autor opowiadał uczniom o swoich podróżach i niezwykłych wyprawach, które były inspiracją Jego kolejnych książek. Miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w serii „Stajnia pod tęczą” (jej współautorką jest Katarzyna Dowbor). Jego książka „Puzzle Pitagorasa” zdobyła główną nagrodę w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka (2020). W 2022 roku ukazała się jego najnowsza książka „Psyjaciele”, której bohaterami są psy znanych osób, między innymi: Chopina, Sienkiewicza i Żeromskiego.
Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Niektóre z nich były bardzo interesujące. Z odpowiedzi autora dowiedzieliśmy się, że swoją pierwszą książkę opublikował w wieku 15 lat. Jako 16-latek i pierwszy Polak został stypendystą szkockiej uczelni Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera.
Drugie spotkanie autorskie odbyło się w Szkole Podstawowej w Jangrocie, dla uczniów klas IV-VII, pt. „Skrzynia Władcy Piorunów, Nikola Tesla i elektryzująca nauka”. Było ono zarówno okazją do rozmowy o książkach z serii „Detektywi na kółkach”, ale również angażującą lekcją multimedialną. Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka – z tym wszystkim zmierzyli się uczniowie. Wartka współczesna akcja powieści stała się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji autor skupił się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia tego wyjątkowego wynalazcy. Choć może się wydawać, że jego barwne życie to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim przeczytamy w książkach Pana Marcina Kozioła – wydarzyło się naprawdę!
Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, autor przy współudziale uczniów, pokazał świetne doświadczenie z kulą plazmową i żarówką - każdy mógł zostać „władcą piorunów”. Uczniowie poznali bohaterów książki „Skrzynia Władcy Piorunów”, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego. Autor wspomniał także o sztuce szyfrowania, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą szyfrować i łamać szyfry! Następnie młodzi słuchacze przenieśli się na chwilę do Starożytnego Egiptu, śladem detektywów, którzy w drugiej części („Tajemnica przeklętej harfy”) podczas wakacji trafili na kolejną naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać, znawczynię starożytnego Egiptu Dorothy Eady. W trzeciej części serii „Gwiazda Blachonosego”, astronom Tychona Brahe, zwany Blachonosym, jest bohaterem trzeciej zagadki.
Spotkanie przyniosło kolejne informacje dotyczące życia autora, który prowadzi rezerwat starych komputerów. Owocem Jego komputerowych zainteresowań jest książka „Szalona historia komputerów”. Zapalony podróżnik, przez wiele lat był dyrektorem mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniach i dowiedzieli się wiele ciekawostek z dziedziny nauki. Osoby zainteresowane mogły nabyć książki pisarza i otrzymać autograf.