To była naprawdę podniosła chwila zarówno dla mieszkańców Zadroża, jak i całej okolicy. Kilka miesięcy przygotowań zwieńczyły niedzielne uroczystości 750- lecia lokacji wsi Zadroże. Jubileusz od kilku miesięcy przygotowywał utworzony w tym celu Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczył Wójt Gminy Trzyciąż Roman Żelazny a koordynatorem prac była Dyrektor Biblioteki i Ośrodka Animacji Kultury Gminy Trzyciąż: Ewa Dróżdż. Warto nadmienić, iż nie była to grupa zamknięta i podczas kolejnych spotkań roboczych, powiększała się o grono kolejnych pozytywnie „zakręconych” osób, które aktywnie włączyły się w organizację uroczystości. Kolejne spotkania skłaniały do refleksji nad minionymi latami oraz podsumowania działań ludzkich i wydarzeń minionych, mobilizując i wyzwalając energię twórczą.
Dzień 5 czerwca 2022 roku na trwałe zapisze się w historii wsi Zadroże i Gminy Trzyciąż. Jak na tak znamienity jubileusz przystało, złożyło się na niego szereg podniosłych chwil. Niecodzienną galę zainaugurowała uroczysta historyczna sesja Rady Gminy Trzyciąż, zorganizowana o godzinie 13.00, w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zadrożu. Ciekawą prezentację nt. bogatej historii miejscowości, przedstawił lokalny historyk Jacek Sypień, przyszło jej wysłuchać blisko 100 gości, mieszkańców oraz pasjonatów dziejów minionych. Podczas sesji dokonano również prezentacji publikacji „Czas wspomnień – monografia wsi Zadroże w 750 lecie lokacji”.
Po Mszy Świętej przy ołtarzu polowym, oficjalną część uroczystości rozpoczął Wójt Gminy Trzyciąż: Roman Żelazny, witając licznie zgromadzonych mieszkańców wsi oraz przybyłych gości, wśród których, nie sposób nie wymienić: Wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: Ryszarda Terleckiego; Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej: Marka Pęka; Wojewody Małopolskiego: Łukasza Kmity; Wicemarszałka Sejmiku Małopolskiego: Łukasza Smółki. Podczas kolejnych wystąpień, zacni goście, gratulowali niecodziennego jubileuszu oraz życzyli udanych inwestycji i ciągłego rozwoju wsi.
Po wystąpieniach nastąpił bardzo podniosły moment podpisania aktu „Ku pamięci przyszłych pokoleń”, który następnie został umieszczony w metalowej „kapsule czasu”. Zaszczytu podpisania aktu oprócz w/w gości dostąpili: Wójt Gminy Trzyciąż; Przewodniczący Rady Gminy Trzyciąż: Lucjan Gajda; Sołtys Wsi Zadroże: Tadeusz Kowalski oraz Proboszcz Parafii Zadroże: Roman Patyk. Do tuby włożono również monety od 1 grosza do 5 złotych, bieżący egzemplarz okolicznościowego i jubileuszowego wydania „Wieści z Trzyciąża”, bieżący egzemplarz gazety codziennej, okolicznościowy medal, jubileuszowy plakat i zaproszenie, majowy egzemplarz miesięcznika Szkoły Podstawowej w Zadrożu „Szkolna szuflada” oraz zdjęcia Zadroża i Milonek widziane „z lotu ptaka”.
Kolejnym elementem programu było wręczenie nagród w konkursie fotograficznym „Najpiękniej umajone kapliczki i krzyże w Zadrożu i Milonkach”, które nastąpiło po odczytaniu przez Przewodniczącą komisji konkursowej: Panią Barbarę Nowakowską – Mossór, Wiceprezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą", protokołu komisji konkursowej. Dodatkową nagrodę niespodziankę, dla laureatów pierwszego miejsca, przygotowała Dyrektor Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny: Teresa Grega.
W czasie gdy na scenie rozpoczęła się część artystyczno-rozrywkowa, delegacja władz państwowych i samorządowych wraz z księdzem Proboszczem udała się pod Dom Ludowy, gdzie nastąpiło odsłonięcie jubileuszowej tablicy pamiątkowej i wmurowanie kapsuły czasu. Na pamiątkę, tych jakże ważnych dla mieszkańców Zadroża wydarzeń, na placu przy Kościele Parafialnym został posadzony dąb kulisty, potężne i starożytne drzewo o ogromnej posturze, zarówno pod względem fizycznym, jak i duchowym. Wybór gatunku drzewa nie był przypadkowy. Według wierzeń ludów dąb jest symbolem: siły, potęgi i trwałości.
Organizatorzy „Zadroskiego Święta”przygotowali dla mieszkańców i gości bogaty program imprezy. Wszyscy obecni na uroczystości mieli niepowtarzalną okazję, upamiętnienia swojej obecności na obchodach wydarzenia, poprzez wpis w Jubileuszowej Księdze Pamiątkowej Sołectwa Zadroże. Na wszystkich, którzy podjęli wyzwanie, czekały dwie wyjątkowe pamiątki: publikacja „Czas wspomnień – monografia wsi Zadroże w 750 lecie lokacji” oraz pamiątkowy medal. Książka, autorstwa Pana Jacka Sypienia, współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, w ramach realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Zadrożu projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Nad Białą Przemszą” pn. „Czas wspomnień – spotkania międzypokoleniowe z historią w tle”, z zakresu wzmocnienia kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych, dofinansowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Okolicznościowe medale upamiętniające dzisiejszy jubileusz, powstały przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach realizacji przez Koło Gospodyń Wiejskich „Zadrożanki” zadania „Czas wspomnień – obchody 750-lecia wsi Zadroże” w ramach „Mecenatu Małopolski – I edycja”.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również: wystawa zdjęć „Zadroże w Starej Fotografii”, zgromadzonych na 10 obszernych plakatach oraz ekspozycja obrazów miejscowej malarki Józefy Rech. Zdjęcia i obrazy przyciągały zarówno starszych mieszkańców, którzy z rozrzewnieniem wspominali dawne czasy, dawne życie i tych, którzy już odeszli, jak i młodszych, których zgromadziła ciekawość i chęć odnalezienia (czasem odgadnięcia), który to przodek uwieczniony został na zdjęciu. Komentarzom nie było końca, a zainteresowanie było tak duże, że wystawa zostanie raz jeszcze pokazana.
Ale przecież nie samą sztuką człowiek żyje. Organizatorzy zadbali więc o różnorodność atrakcji. Na najmłodszych czekały: kolorowe dmuchane zamki, trampolina, kule na wodzie, dmuchane zjeżdżalnie, urządzenia rekreacyjne, stoiska z popcornem, watą cukrową i lody. Wszystkie te atrakcje cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Na osoby żądne mocnych wrażeń, czekały loty widokowe helikopterem. Nie zawiedli się również ci, którzy pragnęli zaspokoić rozkosze podniebienia. Panie z KGW „Zadrożanki” porzygotowały na swoim stoisku prawdziwą symfonię smaków, zapachów i przyciągających wzrok kolorów, łącząc kuchnię tradycyjną z nowoczesnością. Nikt, kto podjął długą i „wyczerpującą dla brzucha” podróż po sałatkach, przystawkach, smalczykach, pieczywach, galaretkach, ciastach i gorących potrawach nie czuł się zawiedziony.
Część artystyczną otworzył występ młodzieży Szkoły Podstawowej w Zadrożu. Uczniowie pod czujnym okiem swoich opiekunów, Pani Barbary Kmity i Pani Violetty Mazeli, przygotowali montaż słowno-muzyczny, który przeniósł nas w czasie, przywołując elementy minionej tradycji i kultury. Wspaniałe stroje, wypracowane tańce i piosenki, jak również teatralne scenki spotkały się z ogromnym aplauzem publiczności, licznie zgromadzonej na uroczystości. Były brawa, salwy śmiechu i łzy wzruszenia rodziców bacznie śledzących dokonania swoich pociech.
Publiczność została „zaczarowana" niepowtarzalnym koncertem w wykonaniu rodzimej, działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Zadrożu orkiestry dętej „Zodiak”, pod „batutą kapelmistrza” Grzegorza Chyca. Usłyszeliśmy utwory znane i lubiane w tradycyjnych oraz nowych aranżacjach muzycznych. Publiczność gromkimi brawami dziękowała muzykom za to niezapomniane wydarzenie muzyczne.
Na jubileuszowej scenie oglądaliśmy także brawurowy występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Zadrożanki”, którym na akordeonie akompaniował Pan Bartek Sioła. W ich wykonaniu usłyszeliśmy piosenki ludowe sprzed 50 lat, pieczołowicie przechowywane przez Panią Władysławę Świdę, których teksty zostały zaaranżowane na potrzeby obchodzonego jubileuszu.
Kolejną atrakcją, po wspaniałym, rozgrzewającym występie, który można rzec stanowił preludium, był występ zespołu Magik Band. Wszyscy zgromadzeni doskonale bawili się przy rytmach utworów góralskich, biesiadnych i ludowych, ale również najnowszych przebojów. Grupa na swoim koncie ma takie hity jak: „Składam serce w twoje ręce”, „Góraleczka 2020”, „Kolor miłości”, „Bo ona najpiękniejsze oczy ma”, „Kochaj mnie”, „Będę Cię szukał”.
Taneczny klimat udzielił się wszystkim, dlatego nie budziła zdziwienia liczna obecność bawiącej się młodzieży i dorosłych podczas biesiady ludowej z zespołem „Barwa”, która trwała do godziny pierwszej po północy. Także tutaj nie zabrakło atrakcji. Taneczny konkurs niespodziankę „wytańczyli”: Pani Dorota Cyganek oraz towarzyszący jej partner Pan Marcin Madejski. Pomimo zmęczenia goszczącego na twarzach zwycięzców, przyjemnie było obserwować ich uśmiech, gdy odbierali w ramach nagrody olbrzymiego pluszowego misia i okolicznościową statuetkę.
Uroczystość w niezwykle profesjonalnym stylu prowadził mieszkaniec Zadroża: Grzegorz Furgaliński. Nad całością Jubileuszu i jego niedzielnym przebiegiem czuwała, koordynator wydarzenia Ewa Dróżdż.
Obchody Jubileuszu 750 - lecia wsi Zadroże uznać należy za huczne i bardzo udane. Długo będziemy mieli co wspominać.